MĀCĀMIES BURTUS UN ALFABĒTU!
Kā visefektīvāk un salīdzinoši īsā laika posmā, iemācīties alfabētu? Tas ir jautājums, kas vieš zināmas raizes vecākiem. Īpaši tiem, kuru atvases pirms skolas gaitām nav paspējuši iemācīties burtu secību. Bērniem pirmsskolā māca, kā tie izskatās, un kā tos var uzrakstīt, bet pienākot skolas gaitām, arī kā tie skan un alfabēta secību. Tomēr ne visiem tas viegli padodas.
Lai bērniem šī skološanās jeb mācīšanās nesagādātu zobu sāpes, PIKU iesaka piecus zelta padomus, kas iespējams, noderēs tieši jums mācību procesā, lai apgūtu alfabētu.
1. Mācies alfabētu ar mūzikas palīdzību!
Mūzika ir priekšmets,
kas bērniem sniedz palīdzīgu roku attīstībā. Mūzika attīsta spēju klausīties
un dzirdēt. Tāpat arī mūzika attīsta valodu, uzmanības koncentrāciju, kā arī
spēju mācīties, kā arī lieliski attīsta atmiņu. Dzirdot vienu
un to pašu, bērns neapzināti ielāgo dzirdēto, un nedomājot to ir
iemācījies. Kā piemēru var minēt Latvijā popularitāti ieguvušo, kas nebūt nav
nepelnīti, pašmāju alfabēta hītu: “Joka pēc alfabēts”, kuru izpilda labi
zināmais latviešu mūziķis Renārs Kaupers. Šī dziesma ir ne tikai melodiski lipīga arī
pieaugušajiem, bet, galvenokārt, tā ir saistoša bērniem, jo ar tās palīdzību,
alfabēta secību ir iemācīties pavisam viegli.
2. Rakstiet burtus!
Neapšaubāmi dzīvē jebkurā situācijā visa pamatā ir trenēšanās. Tieši tāpēc palīdziet savam bērnam iemācīties alfabētu, pierakstot to uz tāfeles, pierakstu kladēs un burtnīcās, vai vienkārši uz piezīmju lapiņām. Vēl ieteikums, ierāmējiet un nolieciet alfabēta plakātu bērnistabā, goda vietā, lai vienmēr ir kur ieskatīties. Tādā veidā bērns trenē vizuālo pusi jeb redzes atmiņu. Un ielāgot, kā izskatās alfabēta burti, būs vieglāk par vieglu.
3. Parādiet burtus ar kustībām!
Šis uzdevums garantēs ne tikai alfabēta iemācīšanos, bet arī jautru un pat amizantu piedzīvojumu. Ikviens spēj iztēloties, kas ir jādara, ja priekšā pasaka, ka tūlīt būs jāspēlē mēmais šovs. Iztēlojieties kaut ko zināmā mērā līdzīgu. Vizualizējiet bērnam, kā izskatās burts, mainot kustības liku likām. Izmantojiet savu ķermeni kā balsta pozīciju, un ar abām rokām un kājām radiet vajadzīgo burtu. Dažiem burtiem sauciet palīgā visu ģimeni - māsas, brāļus, omītes, opīšus. Jautrība garantēta, kā arī pats būtiskākais - bērns, redzot burta vizuālo pusi, iemācīsies burtiņu ātrāk.
4. Spēlējiet burtu spēles!
Sniedziet bērniem radošu mācīšanos, jo tā ne tikai noturēs uzmanību, bet arī pierādīs mazākajiem, ka mācīšanās ir interesants un aizraujošs posms. Ne bez iemesla un īpaši pirmajā klasē, kad ķipars ir uzsācis skolas gaitas, mācīšanās nav viens no mīļākajiem darbības vārdiem, taču, lai adaptācija būtu veiksmīga, ieteikums ir - spēlējieties! Tikai mācību kontekstā. Alfabēta apgūšanā ir daudz un dažādas spēles, kas sniegs palīdzību, lai alfabēts īsā laika sprīdī kļūtu par labāko draugu. Piemēram, izmantojot ēdienu. Mūsdienās ir burtiņu makaroni, cepumi, šokolādes un kas tik vēl ne. Esiet radoši un ar ēdiena palīdzību apspēlējiet burtu mācīšanos. Tāpat arī burtu cirka spēle, kur uzmetot kauliņu un ejot pa burtu lauciņiem, uz katra burta jānosauc trīs vārdi. Vai spēlējiet izmantojot dažādus priekšmetus, piemēram, ja mājās atrodas simtiem mazas mašīnas, tad ar tām parādiet, kā izskatās burti. No saimniecības aspekta noderēs pogas, knaģi un daudz kas cits, kas atrodas katrā mājā. Varat palūgt, lai bērns uz konkrētā burta atnes visus priekšmetus, kurus atrod. Piemēram - K - knaģis, karote, koks, katls, kurpe, kaste, kastaņi, utt. Esiet oriģināli!
5. Izveidojiet burtu kartiņas!
Šī ir visplašāk zināmākā metode, kuru izmanto bērnudārzos, lai sagatavotu bērnus un iemācītos burtus. Tāpat bērniem patiks, ja burtu kartiņās izmantosiet fotoattēlus, kas palīdzēs arī burta izrunai, skaņai kā tādai. Piemēram, ja ir burts - a, tad parādiet bērnam ananāss, ja ir burtiņš - ā, tad sagatavojiet, vizuālo pusi, kā izskatās ābols. Ja ir burts - b, tad parādiet kā izskatās burkāns. Palīdziet bērnam iemācīties burtiņus, izmantojot attēlu - attīstītā veidolā, gan arī sataustāmā, tad to skaļi izrunājiet, un lūdziet, lai bērns atkārto. Piekrītiet, ka vizuālā puse paplašinās bērna redzesloku. Pamēģiniet paši!
PAR ALFABĒTA BURTU SECĪBU RUNĀJOT. Zīmola PIKU radītāja padalās ar savu pieredzi:
"Reiz otrklasnieks vienā vakarā paziņo, ka uz rītdienu ir jāiemācās alfabētu. Tā nu ķērāmies klāt. Pirmais, ko sapratām, cik daudz no alfabēta viņš zina. Alfabēts skolā tika mācīts, tāpēc, jā, viņš zināja dažu burtu secību, piemēram, A, Ā, B, C, Č, D, E, Ē tālāk I , Ī, J, K, Ķ, L, Ļ... tālāk N, Ņ, tālāk P, R, S, Š...
Noskaidrojot vietas, kur alfabēts aizķeras, sākām veidot "tiltus" - asociācijas, lai aiz viena burta atmiņā nāktu nākamais. Piemēram, pēc Ē bija grūtības atcerēties, ka nākamais ir F burts. Palūdzu izdomāt personvārdu uz Ē - Ēriks, tad domājām vārdu uz F - futbols. Tad likām kopā ĒRIKS-FUTBOLS, ĒRIKS - FUTBOLS, ĒRIKS - FUTBOLS. Pēcāk domājām vārdu uz G burta, lai veidotu nākamo "tiltu". Kur futbolbumba lido - gaisā. FUTBOLS - GAISS, FUTBOLS - GAISS, FUTBOLS - GAISS. Šos tēlus arī zīmējām, lai paliek arī vizuāli atmiņā.
Tā nostiprinājām pirmo daļu, tālāk ķērāmies nākamajām vietiņām. Katru nostiprinājām noskaitot to, ko zinām. Kad raiti skaitīja iemācīto, devāmies tālāk. Līdz iemācījās alfabētu un nākamajā dienā noskaitīja klasē bez nevienas aizķeršanās, par ko mammai liels prieks! :)
Veidot asociācijas ir lielisks veids kā nostiprināt zināšanas uz ilgu laiku. Arī tagad, kad pagājis apmēram mēnesis, Ralfs ļoti labi skaita alfabētu. Tātad ir iemācījies ne uz vienu dienu.
Tāpēc padalos, iespējams Jums noderīga varētu šķist mūsu metode.
Domāju šī metode mums noderēs arī citreiz. Un uz šīs metodes pamata arī top mūsu jaunais produkts - KOKA KLUCĪŠU ALFABĒTS, par ko uzzināsiet jau pavisam drīz."
Šie bija tikai pieci padomi, kas ir izmēģināti dzīvē, un kas patiesi strādā, lai apgūtu alfabētu. Toties PIKU ir ne tikai padomi, bet arī reāli palīglīdzekļi, lai alfabētu apgūtu radošā un interesantā veidā. Ikvienam ir pieejams ne tikai zināmākais PIKU produkts - gaismas burtiņš, bet arī alfabēta puzle, kas ir lielisks sabiedrotais mācību procesā. Tāpat arī koka burtiņi, kurus var izkrāsot, kā nu tīk, kā arī burtu komplektiņi, un koka klucīši ar burtiem. Veidojiet vārdus un mācieties burtus, izmantojot tos. Un katrs produkts ir ne tikai attīstoša spēlēšanās manta, dizaina produkts, kas iederēsies istabas interjerā, bet galvenais, tas ir cienījams palīglīdzeklis mācībām. Pārliecinies pats!
Attēli no Google un PIKU arhīva.